TMF - Korzenie

O Festiwalu Milong

Przed nastaniem dziejów była Zaczarowana Dorożka, później Mercurio, a później Milonga Piernikowa z czasem wzbogacona o niedzielną popołudniową kontynuację - Piernikowe Południe.
Po kilku edycjach "Pierników" w podpowiedziach Uczestników pojawiły się dwa nurty. Jedni utrzymywali, że pomysł dużej, kilkugodzinnej milongi kierowanej do 150 - 200 gości jest świetny i nie należy go udoskonalać. Zbudowanie maratonu na fundamencie Piernikowej zniszczy jej niepowtarzalny charakter. Inni twierdzili, że klimat spotkania, urocze miejsce i miasto mają potencjał na większe wydarzenie - przynajmniej tango weekend.
Latem 2022 roku przeprowadziliśmy eksperyment. Podczas zaplanowanej wcześniej letniej edycji Milongi Piernikowej, w tym samym czasie zorganizowaliśmy inne (mniej, czy bardziej) nasze milongi: Zodiakalną i Merucrio. Całość była organizowana pod nazwą Piernikowy Tango Weekend.
W 2023 zaprosiliśmy do udziału jeszcze zaprzyjaźnioną Tu i teraz oraz najmłodszą Mercurio Aires - nasz pierwszy Festiwal Milong. W odróżnieniu do "klasycznego" maratonu, czy festiwalu tanga nie obligujemy uczestnika do konieczności zakupu wejścia na wszystkie milongi. Bilet na każdą milongę można zakupić oddzielnie.

Milonga Piernikowa

Pomysłodawca i organizator - Krzysiek Rumiński - zainspirował się Milongą Polsko - Litewska odbywająca się jesienią w Wilnie. W 2016 roku to była (dla nas) interesująca i unikatowa formuła spotkania tangowego. Wydarzenie miało duży zasięg, liczbę uczestników, czas trwania - coś znacznie więcej, niż "normalna" milonga, ale znacząco różniło się od maratonu, czy festiwalu.
Współpracę przy organizacji (udostępnienie sali, zaplecza technicznego, sprzedaż wejściówek) zaproponowaliśmy Centrum Kultury Dwór Artusa - gospodarzowi jednej z najpiękniejszych sal balowych w Polsce.
Milonga Piernikowa miała być jednorazowym wydarzeniem, ale już w trakcie pierwszej edycji (21 stycznia 2017) ówczesny kierownik artystyczny Artusa - Łukasz Wudarski zasugerował chęć, a wręcz konieczność dalszego wspólnego działania.
Obecnie mamy za sobą 24 edycje, ponad 5000 Gości z całej Polski i zza granicy. Czasem zauważamy, że jesteśmy najprawdopodobniej najsłodszą milongą w Polsce.

Więcej znajdziesz w menu Milonga Piernikowa.

Piernikowe Południe

Sobotnia część Pierników, czyli Milonga Piernikowa, zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem. Znacznie mniejsza frekwencja zdarzała się na niedzielnym wieczornym "after-party". Chcieliśmy umożliwić udział w niedzielnej milondze uczestnikom warsztatów organizowanych przy okazji Milongi.
Sytuacja zmieniła się po przerwie pandemicznej. Od edycji Lato 2021 Zaproponowaliśmy w ramach after-party Milongę Piernikowe Południe. Start był wyznaczony na samo południe, a miejscem była Sala Wielka Dworu Artusa. Sama zmiana godziny rozpoczęcia niedzielnej milongi spowodowała kilkukrotny wzrost zainteresowania. Piernikowe Południe jest już tradycyjnym "przedłużeniem" sobotniej Milongi Piernikowej.

Milonga Tu i teraz

"Milonga Tu i Teraz" to reaktywacja organizowanych przez Roberta Kandefera w Klubie Mechanik, w latach 2008-2009 "Milong Poniedziałkowych". Nowy projekt zakładał organizację milong w różnych miejscach. Rozpoczęliśmy w listopadzie w 2015 roku, oczywiście w Klubie Mechanik.
Zgodnie z nazwą milonga odbywa się obecnie w różnych miejscach i w różnym czasie. Warszawa (Klub Mechanik, Restauracja Bunuel, Kawiarnia No i Gitara, Klub Stodoła, Pałac Kultury), Krosno, Sandomierz na Zamku, Rymanów Zajazd Jaś Wędrowniczek, Serock, Zegrze.
Na Milondze Tu i Teraz grają najlepsi polscy i zagraniczni Tdj. Wszyscy, którzy już u nas byli są pod wrażeniem panującej atmosfery.

Milonga Mercurio

Pierwsza Milonga Mercurio odbyła się w Hotelu Mercure w Toruniu 6 września 2014 roku. Miała być uzupełnieniem (raz w miesiącu) Milongi w Zaczarowanej Dorożce, ale Restauracja Dorożka z początkiem września została zamknięta. Nazwa nawiązywała zarówno do miejsca, ale również do astronomicznych toruńskich akcentów. Po roku, wskutek zmian w Hotelu, niekiedy kolejne spotkania były organizowane w Kawiarni Wejściówka i z czasem przeniosła się tam na stałe. Nazwa jednak została zachowana ze względu na to samo grono organizatorów, uczestników i trochę z sentymentu.

Do dziś odbyło się ponad 260 edycji i mimo czasowych trudności (np. pandemia) Milonga Mercurio pozostaje regularną, cotygodniową, lokalną milongą.

Milonga Mercurio Aires

Pomysł stary, niemal jak tango - zatańczyć na powietrzu...

Regularnej realizacji w Toruniu doczekał się w czerwcu 2023, czyli milonga jeszcze w fazie "układania". Jako pierwsze miejsce spotkań został wybrany Amfiteatr w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
Szukając nazwy omijaliśmy powszechne Open Air i szukaliśmy nazwy z korzeniami w języku hiszpańskim. Pierwszym strzałem było Verde, ale ze względu na dwuznaczność znaczenia w kontekście milong (viejo verde) wybór padł na Aires.

Zimą 2024 (jeszcze) nie odważymy się na wyjście pod chmurkę ;)

Milonga Zodiakalna

Milonga odbywająca się regularnie w łódzkim GKO zwykle w drugi poniedziałek miesiąca. Pierwsza edycja miała miejsce w grudniu 2021. Kolejne edycje są poświęcone aktualnym znakom zodiaku. Osobom urodzonym pod znakiem milongi przysługuje wstęp bezpłatny oraz wspólna tanda odbijanych walców. Przedstawiana jest też charakterystyka znaku. Organizatorzy przykładają uwagę do kreowania przyjemnej atmosfery, przestrzegania zasad obowiązujących na milongach, jak również do subtelnego wystroju sali.
Wyznacznikiem Milongi Zodiakalnej jest jej "anturaż" niekoniecznie związany z miastem, czy salą. Stąd też w szczególnych terminach odbywała się w Klubie Alembik w Łodzi, czy w Toruniu w Domu Muz.

Stałym gospodarzem muzycznym jest Krzysiek El Astrónomo Rumiński z Torunia