Tango - jak zacząć

Tango jest rodzajem tańca towarzyskiego pochodzącego z Buenos Aires (Argentyna) i Montevideo (Urugwaj). Taniec tango opiera się na muzyce o tej samej nazwie; tempo jest powolne, metrum parzyste 2/4. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango argentyńskie jest tańcem bardzo sensualnym, pełnym pasji, a jednocześnie elegancji. Kroki nie są trudne - wystarczy nauczyć się kilku podstawowych, a następnie przeplatać je i lekko modyfikować.


Nauka

Na milondze (miejsce i czas, gdzie organizowana jest "potańcówka" z tangiem argentyńskim) możesz odnaleźć się jako widz. Najlepiej od tego zacząć, aby poczuć klimat związany z tangiem. Aktualne terminy najbliższych milong znajdziesz w stopce tej strony. Podejmiesz najważniejszą decyzję: chcę też tańczyć!
Umiejętność poruszania się można zdobyć:
- na kursach
- na okazjonalnych warsztatach
- na zgrupowaniach wyjazdowych
Swoje kroki najlepiej stawiać po kolei według tej listy, a najważniejsze jest jak najszybsze uczestniczenie w milongach. Nawet najprostsze kroki dają już przyjemność. Zdobywasz pewność siebie i budujesz doświadczenie. Często na pytanie: "Kiedy będę dobrze tańczyć?" pada odpowiedź "Po przyjściu na 100 milong". Jednej osobie zajmie to pół roku, innej 3-4 lata. To oczywiście uproszczenie, ale jest w nim sporo prawdy.

Nauka - informacje praktyczne

Wystartował w Toruniu dwumiesięczny kurs wprowadzenia na milongę. Trzecie zajęcia - 21 maja - to ostatnia chwila, aby dołączyć. Pozostaw kontakt do siebie, odezwiemy się. Poprzez formularz kontaktowy (poniżej) możesz również dopytać o intrygujące Ciebie szczegóły. Ideą naszego kursu jest przekazanie umiejętności, które pozwolą Tobie jak najszybciej uczestniczyć w milongach. Chcemy dać Tobie możliwość odebrania tanga, jako tańca który wieczorami się tańczy dla przyjemności. Skupiamy się na słuchaniu muzyki oraz bezpiecznym i wygodnym "chodzeniu". Przewidujemy wprowadzenie tylko najbardziej podstawowych sekwencji kroków (figur). Jeśli grupa się utrzyma i wyrazi zainteresowanie możliwe jest kontynuowanie spotkań podczas których oprócz głębszego wchodzenia w technikę, będziemy również proponować coraz trudniejsze sekwencje kroków.

Dla nas tango jest przede wszystkim sposobem na przyjemne spędzanie czasu.

Na zajęcia warto zabrać:

- buty na zmianę albo grubsze skarpetki - zwłaszcza przy deszczowej pogodzie unikamy wnoszenia piasku, który będzie przeszkadzać
- wodę
- dobry humor
- dystans i zrozumienie wobec siebie i partnera/partnerki

Lepiej przyjść w parze - wówczas sami wybieramy osobę z którą będziemy ćwiczyć. Jeśli przyjdziesz sam, bądź sama to znajdziemy Tobie osobę wśród innych uczestników zajęć. W naszej kulturze od dawna zagościła, dla nas niezrozumiała, niechęć panów do tańca w ogóle, nie tylko tanga. Widać to na wszelkich spotkaniach tanecznych - salsotekach, milongach, a nawet fajfach w uzdrowiskach i weselach (przynajmniej do 22 ;) ). Tango znalazło na to receptę i płeć przestała determinować rolę w tańcu. Coraz więcej kobiet nie tylko podąża, ale również prowadzi w tangu, chociaż tradycyjnie to panowie uczyli się prowadzenia we własnym gronie, zanim otrzymali "przepustkę" do tańca z kobietą.