Tango
Tango jest rodzajem tańca towarzyskiego pochodzącego z Buenos Aires (Argentyna) i Montevideo (Urugwaj). Taniec tango opiera się na muzyce o tej samej nazwie; tempo jest powolne, metrum parzyste 2/4. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon. Tango argentyńskie jest tańcem bardzo sensualnym, pełnym pasji, a jednocześnie elegancji. Kroki nie są trudne - wystarczy nauczyć się kilku podstawowych, a następnie przeplatać je i lekko modyfikować.
Tango argentyńskie - historia tańca
Prymitywne formy tanga zaczęły powstawać już pod koniec XVIII wieku. Tango wywodzi się z hiszpańskich tradycji habanery i flamenco, które zostały zmieszane z „candombe” i przeszczepione na grunt Ameryki Południowej przez afrykańskich niewolników.
„Candombe” to styl muzyki oparty na bębnieniu charakterystycznym dla plemion bantu. Ten styl muzyki powstał w Montevideo, gdzie afrykańscy niewolnicy śpiewali i tańczyli „candombe” na ulicznych paradach. Powtarzali w refrenie słowa „cum-tan-go”, z których wywodzi się nazwa „tango”. „Candombe” natomiast z czasem przekształciło się w „milongę”, ale o tym w innym miejscu.
Tango (taniec i muzyka) stanowi część światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości i w 2009 roku zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Styl tańca powstały około 1900 roku w Buenos Aires i Montevideo nazwano tangiem argentyńskim. Początkowo taniec ten wykonywano w różnego rodzaju lokalach i domach publicznych. Był to jedyny rodzaj tańca, oprócz walca i polki, w którym partnerzy obejmowali się. Cechą wyróżniającą tango argentyńskie była improwizacja. Do tej samej muzyki można było tańczyć różne figury i kroki.
Tango - z Argentyny do Paryża
W 1911 roku argentyński nowelista i poeta, Ricardo Guiraldes, napisał wiersz i odtańczył tango na oczach publiczności w lokalu w Paryżu. Dzięki niemu tango zyskało ogromną popularność wśród wyższych klas społecznych w Paryżu, a następnie w całej Europie. W 1913 roku tango argentyńskie stało się najbardziej popularnym rodzajem tańca na świecie. Ze względu na erotyczny charakter tańca, tango dało wolność kobietom i pozwalało na swobodę ruchów. Jednak nie wszyscy popierali tego rodzaju rozrywkę. Nieprzyzwoity taniec spotkał się z krytyką papieża Piusa X.
Tango argentyńskie szczególną popularność zyskało w międzywojennej Polsce. Obecne było w filmach, kabaretach, a nawet w reklamach. Śpiewał je Mieczysław Fogg, Adam Aston, Stefan Witas, a wykonywały takie gwiazdy jak Pola Negri czy Hanka Ordonówna. Tango zyskało popularność nie tylko jako taniec, lecz także jako utwór muzyczny. Rozwój kina dźwiękowego zapoczątkowało wykorzystywanie motywów muzycznych tanga w różnego rodzaju filmach.
Po 1955 roku, ze względu wprowadzenie stanu wyjątkowego w Argentynie, tango było znacznie ograniczone. Kontrolowano kluby, w których tańczono tango, wprowadzono godzinę policyjną. Popularność tego tańca spadła ze względu na niesprzyjające warunki panujące w kraju. Dopiero po 1986 roku tango ponownie rozkwitło. Stało się symbolem Argentyny i zyskało ponowną sławę na całym świecie. Tango argentyńskie, w przeciwieństwie do innych odmian, opiera się na improwizacji i ciągłym rozwoju - nigdy nie zostało skodyfikowane. Klasyczne tango argentyńskie charakteryzuje się zmysłowością i bliskością partnerów. Jest niezwykle emocjonalną odmianą tańca, w którym dominuje smutek, dramatyzm, romantyzm i melancholia.
Tango jest jak bycie zakochanym.
Tańczymy muzykę, a nie kroki.
Jesteśmy malarzami, improwizujemy zatapiając się w nutach.
Tango - smutna myśl, którą się tańczy.
Milonga
MILONGA - to spotkanie taneczne, ale...
Głównym elementem milongi jest muzyka - tango artentyńskie, które rozkwitło na początku XX wieku w Argentynie i Urugwaju. Od początku było komponowane jako muzyka taneczna. Najbardziej istotnym elementem tanga argentyńskiego jest pełna improwizacja. Tę samą muzykę, ten sam utwór różne pary interpretują w swój indywidualny sposób uzależniony od przeżywanych emocji oraz doświadczenia. Niektórzy mówią, że tango to flirt dwóch osób z muzyką, podczas wspólnego tańca.
Milonga nie jest ani pokazem, ani koncertem…
To raczej sposób spędzenia czasu, łączący w sobie miejsce, ludzi, muzykę i klimat. Każdy, kto przekroczy próg sali staje się częścią Milongi. Część gości czerpie radość z tańca, niektórzy z obserwacji par zatopionych w objęciu, inni z możliwości spotkań towarzyskich przy lampce wina, ale większość po prostu delektuje się muzyką i niepowtarzalną atmosferą.
Stąd nie trzeba być tancerzem, aby miło spędzić czas na milondze.
Podstawowe zasady
Ruch podczas tańca odbywa się po okręgu (ronda)
Zaproszenie do tańca odbywa się przez kontakt wzrokowy, spojrzenie i akceptację (cabeceo)
Para tańczy ze sobą „zestaw” utworów - zwykle 4, bądź 3 (jest to tanda - około 10-15 minut)
Unika się: kolizji na parkiecie, wyprzedzania oraz prowadzenia niebezpiecznych figur
Rozpoczęcie tańca: prowadzący włączając się do chodzącej (ustawionej) rondy nawiązuje kontakt wzrokowy z prowadzącym na rondzie w oczekiwaniu sygnału na ustąpienie miejsca
Osoby nietańczące w danej chwili unikają wchodzenia na rondę podczas tandy. Jeśli jest konieczne przejście przez parkiet bezwzględnie ustępują pierwszeństwa tancerzom jednocześnie poruszając się po brzegu rondy.
Tango w Toruniu * Terminy najbliższych Milong
Piernikowa:
Zima - 7/8/9 lutego 2025
Lato - 11/12/13 lipca 2025
Milonga Mayor
11 stycznia 2025
8 marca 2025
Dom Muz, ul. Okólna 169
Mercurio:
No.263: 15 stycznia
No.264: 29 stycznia
Wejściówka, Plac Teatralny 1
19.30 - 23.00
Zawartość menu:
* Tango - informacje ogólne, tangowe ABC * Milongi - w Toruniu: gdzie, kiedy, wielkość * Milonga Piernikowa - szczegóły największej naszej Milongi *
* Festiwal Milong - szczegóły najbliższej edycji Pierników *